کلودفلر (CloudFlare) چیست و تاثیر آن در سئو سایت - شرکت قلعه کرند

کلودفلر (CloudFlare) چیست و تاثیر آن در سئو سایت

کلودفلر یک شرکت ایالات متحده است که یک شبکه تحویل محتوا، کاهش حملات DDoS سرویس‌های امنیتی اینترنت و سرویس‌های سرویس دهنده دامنه توزیع شده را فراهم می‌کند، بین بازدید کننده و ارائه دهنده سرویس دهنده کلودفلر به عنوان یک پروکسی معکوس برای وب سایت‌ها عمل می‌کند. دفتر مرکزی کلودفلر در سانفرانسیسکو، کالیفرنیا است.

این شرکت هم‌اکنون بیش از ۲۰ میلیون سایت سرویس DNS ارائه می‌دهد که از معروف‌ترین آن‌ها می‌توان شرکت اوبر، OKCupid و Fitbit نام برد.

استفاده از سرویس cdn , dns می‌تواند علاوه بر مقابله با حملات به سایت سرعت بارگذاری سایت شما را هم بالا ببرد.

هنگامی که بحث بهینه سازی عملکرد وب سایت مطرح می شود، هیچ راه حلی نزدیک به شبکه های تحویل محتوا (CDNs) نیست. CDN ها از سیستم غیر متمرکز سرورها در سراسر جهان استفاده می کنند تا وب سایت شما را سریعتر از بسیاری از سرویس دهنده های میزبانی وب نمایش دهند. CDN یک راه حل میزبانی نیست، بلکه یک واسطه بین شما و بازدیدکنندگان شماست.

در این مقاله Cloudflare که یکی از برترین CDN های موجود است را معرفی می کنیم. 

کلود فلر چیست؟

کلودفلر (Cloudflare) سرویسی برای افزایش و بهبود عملکرد و کارائی وب سایت و همچنین ارائه خدمات امنیتی است. با استفاده از کلودفلر میزان مصرف پهنای باند و مصرف منابع سایت تا حد زیادی کاهش خواهد یافت و سرعت بارگذاری سایت نیز تا حدی بهبود پیدا خواهد کرد. کلودفلر با نگهداری نسخه های کش شده سایت شما در دیتاسنتر هایی که در مناطق مختلف دارد، محتویات سایت شما را برای هر کاربر از نزدیک ترین سرور به آن کاربر بارگذاری می کند، نه از سرور اصلی و فقط در مواقعی که به اطلاعاتی خاص و داینامیک نیاز باشد به سراغ سرور اصلی خواهد رفت.

کلودفلر داری شبکه بسیار عظیمی از ۱۵۴ دیتاسنتر مختلف در اقصی نقاط جهان می باشد که در عمل بین وب سرور سایت شما و اینترنت قرار می گیرد. در صورتی که یک کاربر یک صفحه وب را درخواست نماید، این درخواست به جای سرور اصلی توسط کلودفلر پاسخ داده خواهد شد و بدین ترتیب حجم اطلاعات مبادله شده بر روی شبکه ی کلودفلر قرار خواهد گرفت.

کلود فلر چیست؟

تشریح عملکرد کلودفلر

به وسیله قرار گرفتن محتوای static وب سایت شما روی کلودفلر، زمان لود وب سایت برای تمامی بازدید کنندگان کاهش می یابد. محتوای static شامل قسمت هایی از یک صفحه وب می باشند که اغلب تغییر نمی کنند، همانند JavaScript ها، CSS ها و تصاویر. از آنجایی که اکثر کاربران از سایت هایی که زمان لود بالایی دارند دوری می کنند، بدین ترتیب بازدیدکنندگان وب سایت شما افزایش پیدا خواهند کرد و زمان بیشتری را نیز برای بررسی وب سایت شما صرف خواهند کرد. همچنین با توجه به تراکم جغرافیایی بالای دیتاسنترهای کلودفلر زمان لود وب سایت برای بازدیدکنندگان حتی در صورت وجود فاصله زیاد تا سرور اصلی به طرز قابل توجهی کاهش می یابد.

سازگاری بسیار بالای کلودفلر موجب می شود که محتوای dynamic وب سایت همچنان به روز رسانی گردند و عملیات caching بر روی آن ها تاثیر گذار نباشد. همچنین برای ارسال سریع محتوای dynamic نیز یک تکنولوژی مبتنی بر WAN با نام Railgun ارائه می شود که ترکیبی از فشرده سازی tunneling ،GZIP امن بین سرور اصلی و سرور لبه ی کلودفلر و همچنین فشرده سازی ویدیویی مانند می باشد.

عملکرد کلودفلر

معرفی برخی از قابلیت های کلودفلر

کلودفلر همانند یک مکمل بسیار مناسب برای پلاگین های caching در cms های مختلف نظیر وردپرس و جوملا می باشد و در حالی که اکثر این پلاگین ها بر بهینه سازی پایگاه داده و سرور تمرکز می کنند، کلودفلر بهینه سازی در سطح شبکه را ارائه می دهد. در کل امکان استفاده از کلودفلر در هر نوع وب سایتی موجود می باشد.

در صورتی که شما در حال ساخت و یا ویرایش صفحات وب خود باشید و قصد refresh نمودن اطلاعات cache شده ی مربوط به وب سایت خود در کلودفلر را دارید، با ورود به پنل مدیریتی حساب کاربری خود این امکان برای شما موجود می باشد و در واقع به صورت دستی می توانید این مورد را انجام دهید.

کلودفلر با ارائه گواهینامه SSL رایگان امکان برقراری ارتباط به صورت کاملا رمزگذاری شده (encrypted) را مهیا نموده است. لازم به ذکر است که این امکان کلودفلر برای دامنه های .ir موجود نمی باشد.

یکی دیگر از تکنولوژی های ارائه شده ی این سرویس تکنولوژی migrate and polish می باشد. این تکنولوژی جهت بهینه سازی لود تصاویر در تلفن همرا است. migrate به وسیله ی انتخاب سایز مناسب تصاویر برای تلفن همراه بازدید کننده و polish با کاهش حجم تصاویر، زمان لود تصاویر در تلفن های همراه را تا حد قابل توجهی کاهش می دهند.

این سرویس یک بستر بسیار مناسب برای وب سایت های پر بازدید می باشد، زیرا امکان مدیریت درخواست های همزمان به وسیله تکنولوژی های پیشرفته ی caching وجود دارد. بدین ترتیب بدون استفاده از پهنای باند سرور اصلی حجم بالای درخواست ها پاسخ داده می شود.

سرویس DNS کلودفلر

کلودفلر سرویس دی‌ ان‌ اس ۱.۱.۱.۱ خود را اوایل سال ۲۰۱۸ به‌ صورت رایگان برای عموم منتشر کرد. ارائه‌ دهندگان سرویس‌های اینترنتی (ISP ها) از DNS یا Domain Name System برای تبدیل نام دامنه (Domain) به یک IP آدرس واقعی برای درک‌ شدن آن‌ ها توسط روترها و سوئیچ‌ ها استفاده می‌ کنند. با این‌ وجود، DNS سرورهای ارائه‌ شده توسط ISP ها بعضا کم‌ سرعت و غیر قابل‌ اعتماد هستند و به همین جهت است که کاربران عموما DNS سرورهای عمومی همانند ۸.۸.۸.۸ (متعلق به گوگل) را در کارت شبکه سیستم های خود تنظیم می کنند.

کلودفلر، سرویس DNS خود را با وعده‌ ی بالا بردن سرعت اینترنت کاربران منتشر کرده است و همین موضوع باعث شد کاربران از این سرویس به خوبی استقبال کنند. دی ان اس ۱.۱.۱.۱ پس از گذراندن موفقیت‌  آمیز مرحله‌ی آزمایشی، برای کاربران آی‌ او‌ اس و اندروید نیز در دسترس قرار گرفت.

این اپلیکیشن موبایلی از ویژگی‌ هایی نظیر پشتیبانی از VPN استفاده می‌ کند تا بتواند ترافیک اینترنت کاربران را به سمت سرورهای دی‌ ان‌ اس ۱.۱.۱.۱ هدایت کند. کاری که در نهایت باعث افزایش سرعت اینترنت کاربران خواهد شد. ضمنا دی‌ ان‌ اس ۱.۱.۱.۱ اجازه نمی دهد ارائه‌ دهنده‌ های اینترنت‌، تاریخچه‌ ی صفحات بازدید شده توسط کاربران را ردیابی کنند. کلودفلر نیز وعده داده است که تاریخچه‌ی وب‌ گردی کاربران این DNS را به‌هیچ‌ وجه ردیابی نمی‌ کند. این شرکت قصد دارد به‌ صورت سالانه با برگزاری کنفرانسی، گزارش‌های مربوط به این دی‌ ان‌ اس را به‌ صورت عمومی منتشر کند.

کاربران با استفاده از این DNS بسته به شرکت ارائه دهنده اینترنت خود، شاهد بهبود های قابل‌ توجهی در سرعت اینترنت‌ خود خواهند بود. اما این موضوع لزوماً به این معنی نیست که دی‌ ان‌ اس ۱.۱.۱.۱ می‌ تواند از لحاظ سرعت و کیفیت بر تمامی دی‌ ان‌ اس‌ های خصوصی ارائه‌ شده‌ توسط ISP ها، غلبه کند.

عملکرد کلودفلر در جلوگیری از حملات

یکی از مزایای دیگر استفاده از کلودفلر غربال کردن بازدیدکنندگان جهت جداسازی کاربران واقعی از حملات ربات های مخرب است.

همچنین کلودفلر توانایی بالایی در شناسایی و مقابله با حملات DDOS دارد و متدهای پیچیده ای را جهت مقابله با این تهدید ها به کار می گیرد. کلودفلر از شبکه anycast استفاده می کند، این بدین معناست که ترافیک وب از طریق کارامدترین مسیر ممکن مسیر یابی شده و در واقع وابسته به یک مسیر خاص نمی باشد. در نتیجه حتی اگر یک وب سایت مورد حمله DDOS قرار گیرد، با انعطافی که کلودفلر در انتقال ترافیک مناسب به سرور اصلی دارد، وب سایت up خواهد ماند.

کلودفلر در جلوگیری از حملات

کلودفلر مانند محافظی عمل می کند که مابین سرور اصلی و سایت قرار می گیرد. بدین ترتیب DNS ها و IP سرور اصلی شما نیز نامشخص خواهد شد. یک هکر در شرایط عادی، به راحتی اطلاعات مورد نیاز از جمله IP سرور شما می تواند به دست آورد و با ترفندهایی که دارد اقدام به ایجاد حملاتی مانند حملات DDOS نماید. اما زمانی که سرور های کلودفلر سر راه یک هکر قرار گیرند با سیستم های امنیتی و موارد امنیتی که می توانیم از طریق Firewall کلودفلر نیز اعمال نماییم از بسیاری حملات جلوگیری خواهد شد.

همچنین در پلان های غیر رایگان امکانات امنیتی بسیار متنوع دیگری نیز وجود دارد. برای مثال در صورتی که وب سایت شما مورد حملات DDOS قرار گیرد، امکان اضافه کردن آزمون captcha به صورت آنی برای وب سایت شما موجود است. سطوح امنیتی متفاوتی نظیر استفاده از پایگاه داده IP های نا امن در کلودفلر و یا بلاک کردن یک رنج IP آدرس ها و همچنین بلاک کردن بر اساس کشور نیز از دیگر امکانات امنیتی کلودفلر است.

تاثیر کلود فلر بر سئو سایت

مهم ترین اثرگذاری کلود فلر، افزایش سرعت بارگذاری سایت است که این عامل، نقش مهمی در بهبود سئو سایت دارد. سرعت سایت از فاکتورهای مهم در سئو و بهینه سازی سایت محسوب می شود و سایت هایی که دارای سرعت پایین باشند از چرخه رقابت حذف می شوند. پس می توان نتیجه گرفت، یکی از مهم ترین عوامل استفاده از کلود فلر در سئو سایت است.

مزایای استفاده از کلودفلر

  • فعال سازی CDN و در نتیجه اتصال به نزدیک ترین سرور جهت بارگذاری سایت و میزبانی محتوا
  • فعال بودن ۲۴ ساعته سایت از طریق کش های موجود در سرور های کلودفلر حتی در صورت آفلاین شدن سایت اصلی
  • بهینه سازی سایت و صرفه جویی در پهنای باند مصرفی
  • فشرده سازی کد های Java Script، CSS و HTML و در نهایت سرعت بالاتر
  • افزایش امنیت با جلوگیری از ریکوئست های نا سالم، حملات DDOS Protection و SQL Injection
  • ارائه سیستم آنالیز ترافیک جهت مدیریت بهتر ترافیک ها و بازدید ها
  • قابلیت Purge Cache جهت تازه سازی کش های ذخیره شده

قیمت: Cloudflare یک پلان رایگان ارائه می دهد که تا سه صفحه پشتیبانی می کند و دسترسی شما به شبکه CDN شما را فراهم می کند. طرح های حرفه ای از ۲۰ دلار در هر ماه شروع می شود.

منبع : سایت cmstop