معایب وردپرس و مشکلات استفاده از وردپرس - شرکت قلعه کرند

معایب وردپرس و مشکلات استفاده از وردپرس

WordPress در کنار کاربران زیاد و پر و پا قرصی که دارد، منتقدانی هم نیز داشته است. این منتقدان نقدهای زیادی بر این سیستم دارند و بر این باورند که نباید از وردپرس برای ساخت هرگونه سایتی استفاده کرد. 

در حالی که همگان وردپرس را ستایش می‌کنند! ما تصمیم گرفتیم از این عده جدا شده و طور دیگری به ماجرای پروژه‌ی وردپرس نگاه کنیم و به عنوان یک استثنا، به ناهماهنگی‌ها و ضعف‌های آن بپردازیم. پیش از هر چیزی ما از تمامی هواداران وردپرس درخواست داریم که واژگان ما در این نقد را به حساب توهین و یا تخریب این سرویس محبوب قرار ندهند، بیایید به شکل مستقیم به این موضوع بپردازیم.

ممکن است با خود بگویید که آیا اصلا نقد چنین سرویس محبوبی که روزانه میلیون‌ها نفر از آن برای نشر محتوا استفاده کرده و میلیون‌ها نفر دیگر نیز از این محتوا استفاده می‌کنند، چه لزومی دارد؟ اما مباحث توسعه وب، با محبوبیت سروکار ندارد و در جهت توسعه به ضعف‌های هر چیزی حتی وردپرس می‌پردازد و این از بدیهیات توسعه وب است.

معایب و ضعف‌های اساسی در وردپرس

1 . جدی‌ترین ضعف وردپرس از نقطه نظر ما و سایر توسعه دهندگان و فعالان این عرصه، مشکلات امنیتی آن است که آن را دائما در معرض خطر قرار می‌دهد. با توجه به این موضوع و رشد حرفه‌ای نرم افزارها در جهان در مقابل رشد و توسعه وب، می‌توان گفت که این یک واقعیت است که شما دائما در معرض این آسیب قرار دارید و این سیستم نیاز دارد که مدیر آن، دائما از نظر امنیتی و اطلاعات امنیتی در سطح مطلوب باشد.

همیشه به راحتی نمی توان از امنیت سایت های وردپرسی اطمینان حاصل کرد. زیرا امنیت وردپرس تنها مربوط به هسته آن نمی شود، بلکه همه افزونه ها و قالب ها می توانند در امنیت سایت تاثیرگذار باشند. زیرا امکان دارد افزونه یا قالبی دارای باگ های امنیتی باشد که باعث به خطر افتادن تمام امنیت سایت شما شوند. زیرا قطعا تمام افزونه ها و قالب های وردپرس استاندارد و مطمئن نمی باشند. بنابراین همیشه وردپرس از نظر امنیت آسیب پذیر خواهد بود.

2 . وردپرس هم‌چنان به عنوان یک موتور وبلاگ‌نویسی شناخته می‌شود و هنوز به عنوان یک سایت ساز شناخته نمی‌شود (هر چند بسیاری از مراجع و توابع آن در حال تبدیل شدن و رسیدن به استانداردهای سایت است و اغلب کدهای آن به سمت refactored شدن پیش می‌روند).

3 . به طور کلی، وردپرس یک انتخاب عالی برای سایت‌هایی است که از بالا به پایین، محتوا محور هستند. مجلات و یا وب سایت‌های خبری، سایت‌های نمونه‌کار، سایت رویداد و… بسیار کاربرپسند در وردپرس راه‌اندازی می‌شوند. اما برای سایت‌هایی که در اطراف محتوای ایجاد شده توسط کاربر، نیاز به جستجوی پیچیده از طریق کاتالوگ‌های بزرگی از محصولات دارند، وردپرس می‌تواند خسته‌کننده و بسیار کند باشد. اگر شما بیشتر در مورد پلاگین‌ها برای به دست آوردن قابلیت‌های مورد نیاز خود در در وردپرس فکر می‌کنید، شما احتمالا باید برخی از سیستم عامل‌های دیگر را برای فعالیت خود در نظر بگیرید.

4 . این بسیار منطقی است که وردپرس منعطف است اما این سیستم تا کنون نتوانسته است یک سیستم مدرن باشد، چرا که به هک و کدهای PHP برای اضافه شدن امکانات جانبی، به شدت وابسته است و توابع این هک‌ها نیز می‌توانند بسیار گیج کننده باشند.

5 . توسعه دهندگان وردپرس، هیچ‌گونه پشتیبانی منظمی را در این باره ارایه نمی‌کنند و اغلب پشتیبانی‌ها توسط جامعه مشتاق کاربران به یکدیگر داده می‌شود. نتیجه این می‌شود که در انجمن پشتیبانی وردپرس پرسش‌های زیادی بی‌پاسخ می‌ماند و یا بد و نادرست پاسخ داده می‌شود.

6 . وردپرس  به درستی و منطقی پیکربندی نشده است. به عنوان نمونه: پیوندهای یکتا تنها زمانی کامل می‌شوند که شما به صورت دستی از افزونه‌های سئو، آن را بهینه و تثبیت کنید. این منطقی است که در پیکربندی دیگری مانند مبارزه با هرزنامه‌ها، وردپرس محکم پیکربندی شده که می‌تواند بسیار مفید باشد، اما آنچه مبهم و ضعف تلقی می‌شود این است که این امکان چگونه می‌تواند اختصاصی شود و برای کل مجموعه نباشد. حقیقت این است که این سیستم، بسیار شلوغ پیکربندی شده است و بیش از حد به مواردی در آن پرداخته شده که باید واضح و روشن می‌بودند.

7 . بستر نامناسب برای توسعه اختصاصی سایت،بسیاری از توسعه دهندگان وب بر این باورند که وردپرس بستری مناسب و استانداردی برای توسعه ندارد. زیرا بسیاری از بخش های وردپرس مانند متغیرهای اصلی، توابع و کلاس ها با تکنیک های قدیمی PHP ایجاد شده اند و دارای استاندارد مشخصی نیستند. به همین دلیل است که نام گذاری بعضی از توابع وردپرس برای برنامه نویسان گیج کننده است.

همچنین بسیاری از بخش های وردپرس به صورت غیر شی گرا کدنویسی شده اند. این مورد از نظر برنامه نویسان بسیار ضعف بزرگی محسوب می شود. زیرا امروزه تقریبا برنامه نویسی شی گرایی یکی از مناسب ترین شیوه های کدنویسی است. از طرفی دیگر وردپرس از هیچ کدام یک از معماری های نرم افزاری مثل MVC پیروی نمی کند.

8 . نیاز به دانش فنی برای توسعه سایت،همواره برای کاربران سایت های وردپرسی موضوعی به نام شخصی سازی سایت مطرح می شود. یعنی آن ها پس از راه اندازی سایت خود، به تغییرات آن مطابق با نیازها و سلایق خود می پردازند. اما همیشه شخصی سازی یک سایت به راحتی نصب یک قالب و یا چند افزونه نخواهد بود. پس کاربران بدر اینگونه مواقع باید خودشان دست به کار شوند و تغییرات مد نظرشان را با استفاده از کدنویسی بر روی سایتشان اعمال کنند.

در غیراینصورت باید برای اینکار به سایر برنامه نویسان و توسعه دهندگان وردپرس هزینه پرداخت کنند. سفارشی سازی قالب ها یا افزونه های وردپرسی نیاز به دانش فنی خوبی در مورد زبان های PHP، SQL، HTML، CSS و Javascript دارد. علاوه بر این موارد، برنامه نویس وردپرس باید چارچوب و ساختار آن را به خوبی درک کند تا بتواند تغییرات مورد نظر را به صورت بهینه ای در سایت ایجاد کند.

9 . سرعت لود سایت های وردپرس کند میباشد،گزارش شده است که فقط تاخیر یک ثانیه در زمان بارگذاری سایت شما ممکن است باعث کاهش 11 درصدی بازدیدهای صفحه شود.بازدیدکنندگان زمان کافی برای بالا آمدن صفحه ندارند و یا به اندازه ای صبورنمی باشند که بتوانند تحمل کنند.

سرعت بازگذاری سایت به راحتی تحت تاثیر سایر عوامل مانند نوع قالب سایت، افزونه های نصب شده و... قرار گیرد.

ممکن است برخی قالب هایی که برای سایت های وردپرسی طراحی می شوند، به صورت غیر استاندارد کدنویسی شده باشند. چنین قالب هایی، تاثیر بسیار زیادی در کاهش سرعت بارگذاری سایت دارند. بنابراین برای انتخاب یک قالب علاوه بر فاکتورهایی مانند ظاهر، امکانات و... باید از استاندارد بودن آن نیز اطمینان حاصل کنیم. به همین دلیل نباید از هر قالبی در برای سایت های وردپرسی استفاده کنیم.

همیشه از افزونه های وردپرس به عنوان یکی از بهترین مزایای وردپرس یاد می شود. اما یکی از عواملی که می تواند عملکرد یک سایت را تحت تاثیر قرار دهد، نصب افزونه های متعدد و نامناسب است. زیرا معمولا این مورد پیش می‌ آید که عملکرد یک افزونه با مشکل رو به رو می شود و علاوه بر مصرف منابع شدید سرور، عملکرد سایت ما را به صورت کامل مختل می کند.

همچنین ممکن است عملکرد برخی از افزونه ها با یکدیگر تداخل داشته باشند و منجر به ایجاد مشکلات مختلفی در سایت شوند. زیرا افزونه های وردپرس توسط افراد بسیار زیاد و مختلفی توسعه داده می شوند. از آنجایی که قانون و استانداردی برای توسعه افزونه های وردپرس وجود ندارد، هر یک از آن ها به شیوه مدنظر خود کدنویسی می کند. همین عامل باعث ایجاد عدم هماهنگی و ناسازگاری بین برخی افزونه های وردپرس می شود. بنابراین برای جلوگیری از به وجود آمدن چنین مشکلاتی باید افزونه‌ های گوناگون را قبل از نصب بررسی کنید.

10 . تم شما ممکن است ناامن باشد،تم های وردپرس اغلب آسیب پذیرهستند،همچنین سعی کنید به هیچ عنوان از قالب ها و افزونه های نال شده (Nulled) و یا غیرقانونی استفاده نکنید.