تعریف فرانت اند (Frontend) و بک اند (Backend)  - شرکت قلعه کرند

تعریف فرانت اند (Frontend) و بک اند (Backend)

برای توسعه‌ی وب یا توسعه برنامه ها ، چندین مجموعه مهارت لازم است. این مهارت ها اغلب توصیفات شغلی مختلف را در فضای توسعه وب تعریف می کنند. در این پست ، ما در مورد سه تخصص صحبت مانند توسعه دهنده فرانت اند ، توسعه دهنده بک اند و توسعه دهنده فول استک و تفاوت های کلیدی بین این سه تخصص صحبت خواهیم کرد.

اگر شما آگهی های استخدام برنامه نویس ها را مشاهده کنید، حتما با سه عبارت کلی مواجه میشوید:

  1. استخدام برنامه نویس/طراح فرانت اند
  2. استخدام برنامه نویس بک اند
  3. استخدام برنامه نویس فول استک

 

فرانت اند (Frontend) چیست؟

کسی که در بخش فرانت اند کار میکند، وظیفه‌ی ساخت چیزهایی را دارد که کاربر آن ها را میبیند. در واقع کار این فرد طراحی و ساخت قسمت هایی از وب است که کاربر روی مانیتور آن‌هارا مشاهده میکند و با آن‌ها کار میکند.

به عبارت دیگر در طراحی سایت یا طراحی اپلیکیشن موبایل و ... هر آنچیزی که سمت کاربر اتفاق می افتد و کاربر آن را می بینید را Front-end می گویند.

به طور مثال Html, CSS, JS, VueJS, Angular و ... به دلیل اینکه کدنویسی سمت کاربر است، به آن Front-end می گویند. زیرا در جلوی صحنه اتفاق می افتد و کاربر آن را می بیند و درک می کند.

حتی در برخی موارد طراحی گرافیک نیز بخشی از Front-end محسوب می شود.

آنچه که از نظر بصری و تعاملی با کاربر در ارتباط باشد را Front-end می گویند.
 

بک اند (Backend) چیست؟

وظیفه‌ی برنامه نویس بک اند انجام کارها و نوشتن کدهایی است که در پشت صحنه اجرا میشوند. این کدها در پشت صحنه میتوانند به یک پایگاه داده وصل شوند، اطلاعات را وارد پایگاه داده کنند، اطلاعات پایگاه داده را بخوانند و به کاربران نمایش دهند و … .

آنچه که کاربر آن را مشاهده نمی کند (اما با آن ارتباط دارد) و توسط سرور یا اپلیکیشن آنالیز و پردازش می شود را Back-end می گویند.

این بخش توسط برنامه نویس نوشته می شود و کاربر این کدها را نمی بیند و درک نمی کند.

به طور مثال در طراحی سایت بخش مدیریت دیتابیس توسط PHP نوشته شده است، اما کاربر به این کدها دسترسی ندارد و نمی داند در پشت صحنه چه اتفاقی می افتد.

یا در طراحی اپلیکیشن کدها توسط Java نوشته شده است، اما کاربر آن را نمی بیند.

آنچه که از نظر پردازشی توسط سایت یا اپلیکیشن اتفاق می افتد را Back-end می گویند.

 

برنامه نویس فول استک

فول استک (Full Stack) چیست؟

در دنیای طراحی و برنامه نویسی وب، اشخاصی هستند که هم طراحی وب را انجام میدهند و هم به برنامه نویسی وب مسلط هستند. در واقع این افراد اشخاصی هستند که به تنهایی میتوانند یک پروژه‌ی تقریبا بزرگ را به پایان برسانند. به این افراد برنامه نویس Full Stack میگویند.

در واقع یک برنامه نویس فول استک، هم میتواند ظاهرهای بسیار خوبی را برای سرویس های آنلاین طراحی کند و هم میتواند برنامه نویس سمت سرور خوبی باشد.