برای برنامه نویس شدن چه کتاب هایی بخوانیم؟ - شرکت قلعه کرند

برای برنامه نویس شدن چه کتاب هایی بخوانیم؟

همیشه از من نام کتاب هایی را می پرسند که مرتبط با آموزش برنامه نویسی باشد و می خواهند با خواندن این کتاب ها شروع به یادگیری کنند.

تا همین چند سال پیش، کتاب یکی از ابزارهای آموزش برنامه نویسی بود و اکثرا زبان های C یا ++C را آموزش می دادند. امروزه نیز کتاب هایی برای آموزش برنامه نویسی موجود است.

بهترین کتاب برای شروع برنامه نویسی

خیلی ها دوست دارند از رو کتاب شروع به یادگیری و آموزش برنامه نویسی کنند و خیلی ها از رو ویدئو این کار رو انجام میدهند اما واقعا کدوم روش بهتر است. راسیتش هر دو روش اگر منبع خوب باشد بسیار عالی هستند و هیچ فرق ندارد. اما واقعیت اینه کتاب های فارسی اکثرا ناقص و اشتباه تالیف یا ترجمه شده اند و نمی توان به آنها زیاد اعتماد کرد و به دلیل اینکه بروز رسانی ندارند، همیشه از زمان خود عقب‌تر هستند.

نکته مهم: کتاب هایی ایرانی در حوزه برنامه نویسی اکثرا توسط کسانی نوشته شده اند که اصلا برنامه نویسی بلد نیستند و بیشتر مترجم هستند.

 پس به دنبال بهترین کتاب برای شروع برنامه نویسی نباشید چون اکثر منابع خارجی و زبان اصلی واقعا خوب هستند. در بین منابع ایرانی شخصا کتابی رو ندیدم که خیلی خوب و قابل قبول باشه ولی واسه ابتدای کار اگر نمی تونید منابع خارجی رو مطالعه کنید از همین کتاب های فارسی استفاده کنید. 

یادگیری و آموزش برنامه نویسی 

 بهترین شیوه یادگیری برنامه نویسی، مطالعه سایت های بروز و آموزش های ویدیویی و پیاده سازی مطالب به صورت پروژه محور می باشد.

زمانی که صحبت از یادگیری برنامه نویسی می‌شود، در ذهن بسیاری از افراد سوالاتی گوناگون شکل می‌گیرد. اگر شما هم جزو این افراد هستید، قطعا با سوالاتی مانند پر درآمدترین زبان برنامه نویسی چیست؟، کدام زبان آینده بهتری دارد؟، آموزش کدنویسی برای چه پلتفرمی بهتر است؟ و... دست و پنجه نرم کرده اید. اما نگران نباشید! زیرا همانطور که می‌دانید این موضوع دغدغه بسیاری از افراد فعال در حوزه نرم افزار مخصوصا کسانی است که قصد ورود به این حوزه را دارند.

آن‌ها همیشه به دنبال این هستند که بدانند کدام یک از زبان‌ها بهترین زبان برای یادگیری برنامه نویسی است و به همین دلیل است که این موضوع همیشه یکی از بحث برانگیزترین و داغ‌ترین موضوعات در حوزه نرم افزار می‌باشد. زیرا پاسخ به اینگونه سوالات قطعا کاری ساده نیست و باید از ابعاد مختلفی مورد بررسی قرار گیرد. از طرفی دیگر با توجه به سرعت چشمگیر پیشرفت فناوری، ظهور و تکامل زبان‌های جدید در دنیای امروز، برای باقی ماندن در این رقابت به روز بودن امری غیرقابل اجتناب است، به ویژه برای کسانی که به طور حرفه ای در این حوزه مشغول به فعالیت هستند.

بنابراین برای اینکه بتوانیم بهترین زبان برنامه نویسی را انتخاب کنیم باید بر اساس بروزترین اطلاعات توانایی ها، کاربردها و محدودیت‌های هر یک از آن‌ها را بشناسیم. به عبارتی ساده‌تر باید بدانیم که هر زبان با توجه به توانایی هایش، در چه زمینه هایی بهترین کاربرد را دارد. برای اینکه این موارد را بشناسیم از شما دعوت به همراهی در ماجراجویی در سرزمین زبان‌های برنامه نویسی می‌کنم. اما قبل شروع این ماجراجویی باید ابتدا شما را با شیوه‌های کدنویسی، پیش نیازهای یادگیری و حوزه‌های مربوط به آن آشنا کنیم.

حوزه برنامه نویسی خودتان را مشخص کنید

برنامه نویسی دسکتاپ در واقع برنامه نویسی تمام برنامه های کاربردی که توی کامپیوتر ها  میتوان نصب و اجرا شود رو شامل می شود. مانند نرم افزارهای انبار داری، حسابداری، اتوماسیون های اداری و امثال این ها… در این حوزه می شود برای سازمان ها، شرکت ها برنامه  نوشت، اما چون اکثرا سازمان ها با شرکت های بزرگ برنامه نویسی قرارداد دارند شما میتوانید به عنوان یک برنامه نویس در یکی از این شرکت های برنامه نویسی کار کنید و حقوق ماهیانه دریافت کنید.

همچنین میتونید برای خودتان یک پروژه های کوچیک را بنویسید و بفروشید که این کار هم درآمد و آینده اش  کاملا نامشخص است. در حال حاضر داشتن یک شغل مناسب در این حوزه کمی سخت است اما همیشه کار برای افراد خلاق و متخصص وجود دارد.

برنامه نویسی وب از طراحی وب سایت ها تا نوشتن برنامه های تحت وب را شامل می شود. برنامه نویسی در این حوزه بسیار لذت بخش است. کارهای که شما در این حوزه انجام میدهید  را خیلی ها میبینند. شما می توانید به راحتی برای خودتان و یا بسیاری از شرکتها کار کنید. هرچند در حال حاضر تقریبا هر سازمان، شرکت و شخصی یک وب سایت دارد و همچنین تعداد برنامه نویسان این حوزه خیلی زیاد هست اما برنامه نویسان وب با استفاده از خلاقیت و پشتکار می توانند براحتی در هرکدام از شرکت ها یا سازمان ها مشغول به کار شوند.

برنامه نویسی موبایل شامل برنامه نویسی نرم افزارهایی می شود که در گوشی های موبایل و تبلت ها می توانید نصب و اجرا کنید. در حال حاضر برنامه نویسان موبایل آینده خیلی خوبی دارند. شما در این حوزه خیلی می توانید پیشرفت کنید و چون قطعا در طی چند ساله آینده دنیا به سمت موبایل پیش خواهد رفت، هر شرکت یا سازمان یک اپلیکیشن خاص خودش را که روی موبایل نصب می شود خواهد داشت. پس شما میتونید به عنوان یک برنامه نویس موبایل در شرکتهای برنامه نویسی یک حقوق ماهیانه نسبتا خوب داشته باشید و اگرهم بخواهید بصورت مستقل کار کنید با داشتن ایده های خوب درآمد خوبی خواهید داشت.

ادامه دارد....