کانال های آموزش برنامه نویسی در یوتیوب - شرکت قلعه کرند

کانال های آموزش برنامه نویسی در یوتیوب

همه این کانال ها ویژگی های مشترکی دارند :

  • ساختار بندی بسیار مناسبی دارند.
  • از نظر حجم و تراکم مطالب خیلی خوب طراحی شده اند.

تقسیم بندی این کانال ها براساس زبان برنامه نویسی استفاده شده در آن ها صورت گرفته است. همینطور برای رفتن به این کانال ها می توانید روی قسمت های هایلایت شده کلیک کنید.

مفاهیم پایه ای و اساسی برنامه نویسی

در این زمینه Daniel Shiffman بهترین فردی است که می تواند به شما کمک کند. او بسیار پرانرژی و بانشاط است و با توانایی خود می تواند خشک ترین مفاهیم را بخوبی به شما آموزش دهد. از دیگر مزیت های تدریس Daniel Shiffman تسلط به مطالب و همینطور روش تدریس بسیار خوب او است که به شما کمک می کند، به بسیاری از مطالب تسلط پیدا کنید. از بهترین course های آموزشی برای شروع برنامه نویسی Programming from A to Z است که به افراد مبتدی خیلی کمک می کند. ولی آموزش های این کانال یوتوبی به این course محدود نمی شود و کورس های دیگری مثل javascript و طراحی الگوریتم ها و … نیز در این کانال آموزشی موجود است.

زبان برنامه نویسی ++C

بان ++C یکی از زبان های سخت برای یادگیری بخصوص برای افراد مبتدی است.  اگر نیاز دارید که زبان ++C را یاد بگیرید کانال آمورشی  Engineer4Free به شما کمک می کند تا در یادگیری این زبان برنامه نویسی حرفه ای شوید.

زبان برنامه نویسی java

با توجه به اینکه آموزش های زیادی برای یادگیری زبان java وجود دارد ولی پیدا کردن بهترین آنها کمی مشکل است. طبق تجربیاتی که از کاربران بدست آمده است، کانال آموزشی Cave of Programming، بهترین کانال در زمینه یادگیری زبان برنامه نویسی java است که به طور کامل مفاهیم پایه ای javaFX ،java و همینطور java multithreading را پوشش می دهد. افراد مبتدی باید از کورس Java for Complete Beginners شروع کنند و با گذراندن کورس های بعدی بسرعت در این زمینه پیشرفت کنند.

زبان برنامه نویسی javaScript

یادگیری زبان جاوا اسکریپت خیلی سخت نیست ولی این زبان بقدری انعطاف پذیر است که استفاده درست و مناسب از آن معمولا سخت است و در صورت عدم تسلط به این زبان موقع استفاده از آن به مشکل می خورید. نکته مثبتی که یادگیری این زبان دارد استفاده آن در زمینه های مختلف مثل طراحی وب سایت، توسعه بازی ها و همینطور اپلیکیشن های موبایلی و … است. برای شروع یادگیری این زبان می توانید از کانال آموزشی Quentin Watts در یوتیوب استفاده کنید. برای آشنایی با فریمورک های مختلف js می توانید از این مقاله دیدن کنید.

 زبان برنامه نویسی python

پایتون امروزه یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی در بین برنامه نویسان است. دلیل این محبوبیت مختصر بودن، درک آسان این زبان و سر راست آن است. برای آشنایی بیشتر با زبان پایتون می توانید این مقاله را مطالعه کنید. همینطور برای آموزش این زبان برنامه نویسی از کانال Corey Schafer در یوتیوب استفاده کنید. این مجموعه به صورت پایه ای ساختار پایتون را به شما آموزش می دهد.

زبان برنامه نویسی ruby

از نظر طرز نگارش و همینطور نحوه ی کد زنی ruby یکی از جذاب ترین زبان هاست. اگر شما قبل از این با زبان هایی مثل جاوا کار کردید ممکن است مدتی زمان ببرد تا به ruby مسلط شوید ولی اگر با زبان های functional مثل lisp کار کرده اید به سادگی با ruby ارتباط برقرار می کنید. شما می توانید برای یادگیری این زبان از آموزش های کانال Jake Day Williams استفاده کنید.

 

توسعه اپلیکیشن های اندرویدی

اگر به طراحی و توسعه اپلیکیشن های موبایلی علاقه مندید، اندروید بهترین راه برای شروع است. قبل از شروع اندروید باید مطمئن شوید که به java تسلط لازم را دارید. بعد از آن می توانید از course های آموزشی کانال Cave of Programming برای طراحی و توسعه ی اپلیشکشن های اندرویدی به کمک جاوا استفاده کنید.

زبان برنامه نویسی swift

اگر به طراحی اپلیکیشن برای سیستم عامل ios علاقه مندید، نگران سخت بودن زبان Objective C نباشید. Swift نه تنها بخاطر ساده بودن یادگیری آن بلکه بدلیل ارائه دادن امکانات مدرن به برنامه نویس ها بسیار بهتر است. همینطور با استفاده از این امکانات جدید عملکرد برنامه شما بهتر می شود و تعداد باگ های آن کاهش می یابد. کانال Jim Campagno با ارائه 3 سری مجموعه آموزش نیاز های برنامه نویسانی که به swift علاقه دارند را برطرف کرده است. محتوای این کانال آموزشی برای برنامه نویسان مبتدی گرفته تا افراد باتجربه بسیار مفید است.

 

توسعه ی وب

Html/CSS

قبل تر درباره کانال آموزشی Quentin Watts برای یادگیری javascript صحبت کردیم ولی اگر به طراحی و توسعه وب سایت ها علاقه دارید باید قبل از شروع زبان js بطور کامل به html و css مسلط شوید. برای تسلط به مباحث مجموعه آموزشی HTML5 and CSS3 for Beginners را از همین کانال حتما ببینید. بدلیل بروز بودن این کانال آموزشی و همینطور تمرین های استاندارد آن بسیار به شما کمک می کند تا سریعتر به مباحث مسلط شوید.

فریمورک flask

Flask یکی از فریمورک های پایتون است که طراحی وب اپلیکیشن ها را برای برنامه نویس ها ساده می کند. بدلیل سبک بودن این فریمورک شما دیگر درگیر API های سنگین نخواهید بود و اگر به امکاناتی نیاز داشتید پلاگین های مختلفی وجود دارد که کار شما را راه می اندازد. شما می توانید با استفاده از محتوای آموزشی کانال Pretty Printed بخوبی به این فریمورک مسلط شوید.

فریمورک Django

بعد از یادگیری flask شما برای افزایش سطح مهارت هایتان باید سراغ فریمورک Django بروید. بدلیل سنگین تر بودن این فریمورک طبیعی است که یادگیری آن کمی سخت تر باشد. ولی نکته ای باید به آن توجه کنید این است که از این فریمورک بطور حرفه ای برای توسعه بک اند استفاده می شود. به همین دلیل با تسلط کامل به این فریمورک به راحتی می توانید از فرصت های شغلی مختلفی استفاده کنید. یکی از بهترین کانال های آموزشی یوتیوب برای یادگیری Django کانال CodingEntrepreneurs است که به شما خیلی کمک می کند.

Ruby and PHP

توسعه دهنده های بک اند که خیلی به پایتون و js علاقه ای ندارند سراغ زبان php و ruby میروند. بخصوص کسانی که به Ruby علاقه دارند بهترین انتخاب استفاده از Ruby on rails است. کانال ها و کورس های زیادی برای یادگیری این زبان وجود دارند و تعداد کمی از آن ها خوب هستند. یکی از بهترین کانال های آموزشی برای یادگیری این دو زبان کانال Dave Jones است که بطور کامل ruby و php و MySQL را به شما آموزش می دهد.

کلام آخر :

بدلیل وسعت زیاد یوتیوب و همینطور جذب شدن افراد زیادی به برنامه نویسی، قطعا کانال های بسیار زیادی برای یادگیری و آموزش برنامه نویسی در یوتیوب وجود دارد. ما در این مقاله سعی کردن اکثر زبان های برنامه نویسی که امروزه بکار می روند را پوشش دهیم و بهترین کانال ها در این زمینه به شما معرفی کنیم