دامنه چیست و چگونه می‌توان آن را ثبت کرد؟  - شرکت قلعه کرند

دامنه چیست و چگونه می‌توان آن را ثبت کرد؟

خرید دامنه و هاست وب سایت از جمله اولین گام‌هایی است که در حین طراحی سایت باید برداشته شود! آیا می‌دانید خرید دامنه ir بهتر است یا com؟

دامنه یا Domain چیست؟

نام دامنه که اغلب از آن به عنوان آدرس وب سایت یاد می‌شود، به آدرسی گفته می‌شود که افراد از آن برای دسترسی به وب سایت شما استفاده می‌کنند. این نام به همراه پسوندی که شما انتخاب کرده‌اید، در نوار آدرس مرورگر نمایش داده شده و کاربر را به‌طور مستقیم به وب سایت شما هدایت می‌کند.

تفکیک دامنه

برای مثال دامنه http://google.com از سه بخش اصلی تشکیل شده که در ادامه به تفکیک آن می پردازیم
http مخفف کلمه Hyper Text Transfer Protocol اصطلاحا به پروتکلی گفته می شود که برای ایجاد ارتباط، دریافت، و ارسال داده ها بین سرور و کلاینت استفاده می شود.
google نام دامنه شرکت گوگل است
.com پسوند دامنه google است
پسوند ها نوع های گوناگون یا معانی خاص دارند که در ادامه برخی از آنها را بررسی می نمایم

تفاوت دامنه و زیردامنه چیست؟

یکی از رایج‌ترین سوالاتی که هنگام خرید دامنه و هاست وب سایت برای افراد ایجاد می‌شود، این است که تفاوت دامنه و زیر دامنه (subdomain) چیست؟

به عنوان مثال دامنه (korandco.ir) به آدرسی گفته می‌شود که شما آن را از یک کمپانی که در زمینه ثبت دامنه در حال فعالیت است، خریداری می‌کنید.

اما زیر دامنه (blog.korandco.ir) به آدرسی گفته می‌شود که توسط مالک دامنه، در صورت نیاز ایجاد می‌شود.

معرفی انواع دامنه

به‌طور کلی، آدرس وب سایت یا همان دامنه از ۲ بخش اصلی تشکیل شده‌است که اگر بخش زیر دامنه را هم به آن اضافه کنیم، شامل سه بخش خواهد شد.

بخش اصلی: نام دامنه؛ مانند korandco

بخش پسوند یا TDL: مانند ir , com , net , org و …

معانی برخی از پسوند های دامنه

com. معروفترين و پر استفاده ترين پسوند براي دامنه هاي سايتهاست.com مخفف Commercial به معناي تجاري است. البته بسياري از سايتهاي همه منظوره نيز از پسوند com استفاده ميکنند.
net. مخفف واژه Network به معني شبكه ميباشد و عموما توسط شركتهاي ارائه دهنده خدمات اينترنتي و شبكه هاي اطلاع رساني مورد استفاده قرار مي گيرد.
org. اختصار واژه Organizations به معني سازمان ‌، تشكيلات‌ ميباشد و معمولاْ توسط مؤسسات و سازمانهاي غير انتفاعي كه غالباْ فعاليت غير تجاري (يا حتی تجاری) دارند مورد استفاده قرار مي گيرد.
edu. مخفف واژه Education به معني آموختن دانش ميباشد؛ و براي مقاصد تعليمي چون پايگاههاي آموزشي به كار ميرود.
gov. اختصار واژه Goverment به معني دولت ميباشد و اين پسوند مربوط به نهادهاي دولتي است.
biz. مخفف Business به معني تجارت ميباشد كه خــاص سايتهاي شغلي – تجارتي به ويژه خدمات مربوط به تجارت الكترونيكي، ايجاد گشته است.
int. اختصار واژه International به معني بين المللي ميباشد كه حوزه اينترنتي سازمان هاي بين المللي را نشان مي دهند.
inf. اختصار واژه Information به معني اطلاعات ميباشد كه در سايت هايي مورد استفاده قرار مي گيرد كه بنحوي با امر اطلاع رساني در هر موردي، مرتبط مي باشند. انواع اطلاع رساني در رشته هايي مانند علوم، معرفي محصولات، معرفي خدمات و … اختصاص يافته اند.
web. پسوند سايتهايي كه به مباحث Web مي پردازند.
name. اين اولين نوع پسوندي است كه خاص افراد (اشخاص حقيقي) ايجاد شده است. در حقيقت كليه افرادي كه به هر منظور شخصي مي خواهند براي خودشان Website ايجاد كنند ميتوانند از اين پسوند استفاده کنند.
ac. پسوند دامنه ملی جزاير آسكنشن (Ascention Islands) است. از طرفي براي مراكز ارائه دهنده سرويس است ميباشد به شرطي كه اداره كامپيوتري، اينترنتي؛ بدون هر گونه وابسته اي،نيروها جديدي استخدام نمايد.
ws. پسوند دامنه ملی کشور ساموا (Western Samoa) است ولی بخاطر مشابهت آن با مخفف کلمه (WebSite) مورد توجه فراوان قرار گرفته است و مي تواند هر نوع وب سايتي را در بر گيرد.
us. اين نوع پسوند با آنکه مخصوص دامنه ملی کشور آمريکا است ولی بخاطر مشابهت آن با مخفف کلمه (us) بمعنی (ما) مورد استقبال قرار گرفته است.
tv. اين نوع پسوند با آنکه مخصوص دامنه ملی کشور توالو (Tuvalu)است ولی بخاطر مشابهت آن با مخفف کلمه (Television) مورد توجه شبکه های تلويزيونی و ماهواره ای قرار گرفته است و برای اين منظور نيز مورد استفاده قرار ميگردد.
museum. سايتهاي داراي اين پسوند، مخصوص موزه ها مي باشد.
aero. اين پسوند مختص سايتهاي مرتبط با حمل و نقل هوايي می باشد.
mil. اين پسوند مربوط به سايتهای نظامی است.
cat. اين پسوند براي انجمن هاي فرهنگي، تربيتي و زبان شناختي كتلن (Catalan) در نظر گرفته شده است.
coop. پسوند اختصاص داده شده براي شركت هاي تعاوني مي باشد.
jobs. سايت هاي داراي اين پسوند، منبع اطلاعات انساني براي مديران مي باشد كه قصد استخدام كارمند را دارند.
mobi. كاربرد اين پسوند براي پايگاهاي فروش و سرويس دهي محصولات موبايل مي باشد.
pro. اين پسوند براي سايت هايي كه در حوزه اينترنتي افراد حرفه اي فعاليت مي كنند در نظر گرفته شده است. مانند دانشمندان علم فيزيك، حسابداران، حقوق دانان و …
travel. اين پسوند مختص شركت ها و سازمان های ارائه دهنده خدمات مسافرتی مي باشد.
ir. پسوند دامنه های ايرانی مي باشد و ثبت آن توسط افرادی كه رسما مقيم ايران هستند انجام مي شود.
co.ir. اين پسوند مخصوص سازمانها و شركتهاي غير دولتي ميباشد. شركت هاي متقاضي اين پسوند بايد دارای شرکت ثبت شده باشند.
ac.ir. اين دامنه مخصوص موسسات آموزش عالی دارای مجوز وزارت علوم، وزارت بهداشت، مجلس شورای اسلامی، شورای عالی انقلاب فرهنگی بوده و ارائه کپی مجوز مذکور الزامی می باشد.
sch.ir. اين پسوند مختص براي مدارس، موسسات آموزشی و ساير سازمانهاي آكادميك تحت مجوز وزارت آموزش و پرورش جمهوري اسلامي ايران بوده و ارائه کپی مجوز مذکور و درخواست کتبی در سربرگ موسسه الزامی می باشد.
net.ir. اين دامنه مخصوص شرکتهای ارائه دهنده خدمات شبکه و ISP ها بوده و ارائه کپی مجوز ISP الزامی می باشد.
gov.ir. عموميت اين پسوند براي بخش های اجرايي موسسات و وزارتخانه ها و سازمانهاي زيرمجموعه قواي مجريه، مقننه و قضاييه جمهوري اسلامي ايران بوده و ارائه درخواست کتبی در سربرگ موسسه الزامی می باشد.
org.ir. پسوندي براي انجمن های علمی، سازمانهاي غير انتفاعي رسمي و موسسات بين المللی ثبت شده كه دولت ايران يا يكي از موسسات آن عضو آنهاست و ارائه کپی روزنامه رسمی موسسه الزامی می باشد.
id.ir. كاربرد اين پسوند براي اشخاص حقيقی تابع کشور ايران بوده و ارائه تصوير شناسنامه متقاضی الزامی مي باشد.

بخش پسوند دامنه را می‌توان در حالت کلی، در سه دسته قرار داد:

دامنه عمومی

دامنه عمومی به دامنه‌ای گفته می‌شود که در سراسر جهان بدون هیچگونه محدودیتی برای انجام فعالیت‌های قانونی مورد استفاده قرار می‌گیرد. مانند دامنه‌های com , .org , .edu

دامنه کشوری

دامنه‌های کشوری، همان‌طور که از نامشان مشخص است، تنها برای یک منطقه خاص جغرافیایی مورد استفاده قرار گرفته و از دو حرف تشکیل شده‌اند. مانند ir , uk و …

دامنه خدماتی

دامنه خدماتی که اخیراً به وفور مورد استفاده سازمان‌ها قرار می‌گیرد، به دامنه‌ای گفته می‌شود که مستقیماً به نوع سرویس و خدمات ارائه‌شده توسط کمپانی، اشاره می‌کند. مانند .app .ninja و …

چگونه دامنه ثبت کنیم؟

ICANN یک سازمان بین المللی غیرتجاری می باشد که یکی از فعالیت آن مسوولیت پورتکل هاى شناسايى و دامنه هاى اينترنتى عمومى و کشورى و مديريت روت سرورهاى اصلى اينترنت است و با شرکت های بزرگی مانند godaddy , register , onlinenic و … همکاری می کند. شرکت های زیادی در ایران خدمات ثبت دامنه انجام می دهند که یکی از معتبر ترین آنها می توان به میهن وب هاست کرد. قیمت های ثبت دامنه متفاوت بوده اما این شرکت از نظر کیفیت در خدمات دهی معرفی شده است و جنبه تبلیغاتی و یا رپرتاژآگهی نیست. سازمانی که مسوولیت پسوندهای آی آر را دارد ایرنیک است.

 

جهت اطلاعات بیشتر مقاله نکاتی که قبل از ثبت دامنه باید بدانید را مطالعه بفرمایید.